Masz samochód z napędem elektrycznym, hybrydowym lub wodorowym? Nie wjedziesz nim na prom! Jeździsz starym dieslem? Zapraszamy serdecznie!

Ekologia w dzisiejszym świecie nie ma łatwo… Najpierw węgiel wrócił na całym świecie do łask, gdy rzeczywistość kryzysu energetycznego pokazała jak ważnym wciąż jest surowcem, a teraz ta sama rzeczywistość weryfikuje bezpieczeństwo użytkowania samochodów elektrycznych.

Pierwsza norweska linia promowa należąca do grupy Havila Group ogłosiła, że nie będzie wpuszczać na pokład swoich promów aut z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym.

W wyniku analizy ryzyka jaką przeprowadziła zewnętrzna firma okazało się, że potencjalny wybuch pożaru jednego z wymienionych powyżej typów aut byłby niezwykle trudny lub wręcz niemożliwy do ugaszenia i stanowiłby ogromne zagrożenie dla pasażerów promu.

W związku z tym podjęto administracyjną decyzję o zakazie wjazdu na prom aut elektrycznych, hybrydowych i spalinowych, a dopuszczono wyłącznie auta z klasycznymi silnikami spalinowymi na benzynę i olej napędowy.

To swoisty paradoks w świecie mnożących się stref tzw. czystego transportu, gdzie obowiązują dokładnie odwrotne zasady wjazdu.

Gdy jednak uświadomimy sobie, że płonącego starego diesla można ugasić w krótkim czasie zwykłą gaśnicą, a do ugaszenia samochodu elektrycznego potrzeba kilku godzin i nawet 45 tysięcy litrów wody, to zrozumiemy czemu właściciele promów morskich tak bardzo obawiają się elektryków na pokładzie.

W zeszłym roku na promie Felicity Ace przewożącym samochody z Niemiec do Kanady doszło do pożaru samochodów elektrycznych, który trwał aż kilkanaście dni i zakończył się całkowitym zatonięciem statku. Na szczęście nikt nie zginął, bo w porę ewakuowano wszystkich ludzi ze statku. Gdyby podobna sytuacja wydarzyła się na promie pasażersko-samochodowym jej skutki mogłyby być naprawdę tragiczne.

Czy za przykładem Norwegów pójdą więc kolejne linie promowe i zakaz wjazdu na pokład elektryków, hybryd i aut na wodór stanie się powszechny?

Biorąc pod uwagę liczne analizy ryzyka jakie przeprowadzano w ostatnich latach oraz ich wyniki, jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.