Ubóstwo energetyczne

Wydatki na zakup węgla
w gospodarstwach domowych

raport z badania ilościowego

25 września 2017 roku

Podsumowanie

 • W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy, którzy wykorzystują węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw wydali na zakup
  węgla średnio 2534 zł. Wydatki te stanowią przeciętnie ok. 11% dochodów ich gospodarstw domowych.
 • 31% gospodarstw domowych wydaje co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. Według definicji UE,
  te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego.
 • Kupujący węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego, w zdecydowanej większości (72%) spodziewają się wzrostu
  wydatków na zakup węgla. Prognozowany wzrost wynosi około 15%.
 • Wzrost wydatków na zakup węgla spowoduje, że o blisko 10% (około 200 tysięcy) wzrośnie liczba gospodarstw
  domowych w ubóstwie energetycznym. Prognozowany udział

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 12-21 września na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady realizowane telefonicznie z osobami, które zadeklarowały ogrzewanie mieszkania / domu węglem i są osobami decydującymi / współdecydującymi o zakupie węgla.

Przeprowadzono 3946 rozmów, z czego 1112 spełniało kryteria rekrutacji, czyli ogrzewanie węglem oraz decydowanie o zakupie węgla do mieszkania / domu.

Do estymacji liczby gospodarstw domowych (13,5 mln) wykorzystano dane GUS z 2013 roku, które raportują 13,853,000 zasobów mieszkaniowych zamieszkanych i niezamieszkanych.

Aktualności

Czyste Powietrze: najwięcej wniosków na Śląsku i Mazowszu

Czyste Powietrze: najwięcej wniosków na Śląsku i Mazowszu

W ciągu niespełna dwóch tygodni od startu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Najwięcej – na Śląsku i Mazowszu – poinformował we wtorek, 2 października, w Radomiu minister środowiska Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu środowiska zainteresowanie programem, który ruszył 19 września, jest duże.

 

Miliardowe długi seniorów

Miliardowe długi seniorów

Niespłacone na czas kredyty i bieżące rachunki seniorów to 7,3 mld zł. Główną przyczyną pożyczania przez nich pieniędzy są wydatki na leki i leczenie – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej.

Czyste powietrze, czysty zysk. Ale czy także dla najbiedniejszych?

Czyste powietrze, czysty zysk. Ale czy także dla najbiedniejszych? – WysokieNapiecie.pl

Termomodernizacja ogranicza roczne rachunki za ogrzewanie nawet o kilka tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze ma szansę wesprzeć około 4 miliony domów. Nie trzeba będzie brać pożyczki, by dostać dotację na przeprowadzenie prac, ale właściciel domu musi wtedy pokryć 10 proc. kosztów. Przy koszcie rzędu 50 tys. zł nie każdego będzie na to stać.

Smog? Jaki smog?

Smog? Jaki smog?

Świadomość Polaków, zwłaszcza mieszkańców małych miasteczek i wsi, w zakresie zanieczyszczenia środowiska jest nikła. Jak wynika z najnowszego raportu „Ubóstwo energetyczne w Polsce”, aż 55 proc. badanych albo w ogóle nie dostrzega problemu zanieczyszczenia powietrza w miejscu swojego zamieszkania, albo uważa go za niezbyt istotny.

Eksperci: nowe regulacje antysmogowe zwiększą ubóstwo energetyczne Polaków

Eksperci: nowe regulacje antysmogowe zwiększą ubóstwo energetyczne Polaków

Najnowsze opracowanie „Ubóstwo energetyczne w Polsce”, przygotowane przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, udostępniła w środę PAP Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, która zamówiła raport. W ocenie przedstawicieli Izby, dokument potwierdza, iż obecne działania prawne – uchwały antysmogowe samorządów i normy jakości paliw – w przyjętej formie mogą okazać się nieskuteczne, powiększając przy tym sferę ubóstwa energetycznego.