Rząd zdeterminowany powołać państwowe składy węgla

czwartek, 03 lipiec 2014 13:04

Do 30 października br. ma powstać w każdym powiecie powstanie „państwowy skład węgla”.

5 czerwca br. premier Donald Tusk zapowiedział zbudowanie państwowego systemu handlu węglem. Jak wyjaśnił wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w Programie 1 Polskiego Radia, rząd chce, aby do 30 października tego roku Państwowe Składy Węgla powstały w każdym powiecie. W planie jest upaństwowienie  30% obrotu węglem na rynku krajowym.

Według Wiceministra importowany węgiel psuje markę polskiego węgla.
- Często pod polską marką sprzedawany jest węgiel sprowadzany. Chcemy przerwać te praktyki, bo źle to służy polskiemu węglowi i całemu sektorowi.

Jak podkreśla Pietrewicz, skala tych nieprawidłowości, co wynika z przeprowadzonych kontroli, jest duża. Przede wszystkim występuje wielkie zróżnicowanie cen i nie zależy to od transportu czy jakości czarnego paliwa. Często wykorzystywana jest niewiedza klienta o tym, co kupuje.

Wiceminister poinformował, że są dwie koncepcje powołania nowego państwowego podmiotu handlowego. Jedna przewiduje powstanie od zera spółki zajmującej się handlem, druga zaś spółki bazującej na aktualnej sieci sprzedaży Kompani Węglowej i Katowickiego  Holdingu Węglowego.  W obu przypadkach kluczową rolę będzie pełnił Węglokoks SA.