KANTAR TNS 2017

Wydatki na zakup węgla
w gospodarstwach domowych

raport z badania ilościowego

25 września 2017 roku

Podsumowanie

 • W ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy, którzy wykorzystują węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw wydali na zakup
  węgla średnio 2534 zł. Wydatki te stanowią przeciętnie ok. 11% dochodów ich gospodarstw domowych.
 • 31% gospodarstw domowych wydaje co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. Według definicji UE,
  te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego.
 • Kupujący węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego, w zdecydowanej większości (72%) spodziewają się wzrostu
  wydatków na zakup węgla. Prognozowany wzrost wynosi około 15%.
 • Wzrost wydatków na zakup węgla spowoduje, że o blisko 10% (około 200 tysięcy) wzrośnie liczba gospodarstw
  domowych w ubóstwie energetycznym. Prognozowany udział

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 12-21 września na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady realizowane telefonicznie z osobami, które zadeklarowały ogrzewanie mieszkania / domu węglem i są osobami decydującymi / współdecydującymi o zakupie węgla.

Przeprowadzono 3946 rozmów, z czego 1112 spełniało kryteria rekrutacji, czyli ogrzewanie węglem oraz decydowanie o zakupie węgla do mieszkania / domu.

Do estymacji liczby gospodarstw domowych (13,5 mln) wykorzystano dane GUS z 2013 roku, które raportują 13,853,000 zasobów mieszkaniowych zamieszkanych i niezamieszkanych.

Aktualności

Eksperci: nowe regulacje antysmogowe zwiększą ubóstwo energetyczne Polaków

Eksperci: nowe regulacje antysmogowe zwiększą ubóstwo energetyczne Polaków

Najnowsze opracowanie „Ubóstwo energetyczne w Polsce”, przygotowane przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, udostępniła w środę PAP Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, która zamówiła raport. W ocenie przedstawicieli Izby, dokument potwierdza, iż obecne działania prawne – uchwały antysmogowe samorządów i normy jakości paliw – w przyjętej formie mogą okazać się nieskuteczne, powiększając przy tym sferę ubóstwa energetycznego.

To paliwo, to nie samo zło

To paliwo, to nie samo zło

Przepisy mające na celu walkę ze smogiem, zwłaszcza zaś uchwały antysmogowe podejmowane w poszczególnych województwach, mogą spowodować wzrost ubóstwa energetycznego. Wzrost cen węgla sprawi, że najmniej zasobni nie będą w stanie kupić nawet najtańszego paliwa. Już teraz na 10 ton tego, co trafia do domowych kotłów, jedna tona to śmieci.

Ubóstwo energetyczne: Wciąż nie stać nas na ciepło

Ubóstwo energetyczne: Wciąż nie stać nas na ciepło

Rządowy program zakłada możliwość dofinansowania docieplenia budynków wraz z wymianą źródeł ogrzewania, które waha się od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji (maksymalnie do 53 tys. zł). źródło: ShutterStock Ubóstwo energetycznie, czyli sytuacja, w której gospodarstwa energetycznego nie stać na wydatki związane z energią elektryczną i cieplną, spada powoli.

Jak Polacy radzą sobie ze smogiem? Nie radzą sobie

Jak Polacy radzą sobie ze smogiem? Nie radzą sobie

Wiosną CBOS wydał raport z badań „Jak Polacy radzą sobie ze smogiem?”. To rzadka okazja, by z poważnego i niezależnego źródła dowiedzieć się, jak wygląda rzeczywistość i realne efekty „walki ze smogiem”. A wygląda nieciekawie, dlatego też raport przeszedł bez echa, bo w głównym nurcie antysmogowym rzeczywistość jest wrogiem, więc kontakt z nią to jakby…