Projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (LINK) został uchwalony przez Sejm i przekazany do Senatu, gdzie zostanie rozpatrzony w dniu 26 października 2022 r. W związku z szybko postępującymi pracami nad tymi przepisami Izba podjęła działania, których celem jest wypracowanie współpracy pomiędzy sprzedawcami węgla oraz samorządami.

IGSPW rozesłała oficjalne pismo do urzędów gmin, w którym przedstawiła podstawowe obowiązki związane z przystąpieniem przez gminy do modelu preferencyjnej sprzedaży węgla, a także formy, w jakich gmina może realizować to zadanie. Jedną z nich jest wsparcie sprzedawców węgla, które mogą zaoferować gminom członkowie Izby. W piśmie poinformowaliśmy gminy o możliwości przesyłania do nas zgłoszeń chęci nawiązania współpracy z zewnętrznym partnerem. Izba w odpowiedzi na takie zgłoszenie może połączyć gminę z odpowiednim sprzedawcą, który znajduje się blisko i dysponuje odpowiednią infrastrukturą sprzedażową. Zaproponowaliśmy również, by gminy łączyły się w większe grupy, do których Izba może przydzielić kilku partnerów w celu obsługi danego obszaru.

Jako Izba jesteśmy otwarci na współpracę z gminami, które chcą zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do węgla oferowanego po cenie preferencyjnej. Członkowie IGSPW dysponują profesjonalną wiedzą z zakresu sprzedaży węgla oraz zapleczem logistycznym, dzięki czemu są w stanie zaoferować samorządom korzystne i atrakcyjne formy współpracy.

Warto gruntownie przygotować się do podjęcia współpracy z gminą. W związku z tym, informujemy, że zaangażowanie sprzedawców węgla w program preferencyjnej sprzedaży będzie przedmiotem szkolenia, na które można się zapisać pod linkiem: https://szkolenia.legal.link/szkolenie/wspolpraca-ppw-z-gmina/

Z kolei gminy mogą dowiedzieć się więcej na temat sprzedaży węgla po cenie preferencyjnej ze szkolenia dostępnego na stronie: https://szkolenia.legal.link/szkolenie/sprzedaz-wegla-przez-gminy/

Będziemy na bieżąco informować o wynikach działań podjętych przez Izbę w związku z korespondencją z gminami, a także o efektach prac dotyczących projektu ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.