Czy kolejne województwo w Polsce zmusi swoich mieszkańców do ogrzewania coraz droższym gazem? Wszystko wskazuje na to, że tak!

W województwie warmińsko-mazurskim tuż przed świętami Bożego Narodzenia pojawił się projekt uchwał antysmogowych, z którego wynika, że mieszkańców obfitującego w tanie drewno regionu, władze samorządowe chcą zmusić do ogrzewania osiągającym ostatnio astronomiczne ceny gazem.

Do 21 stycznia trwają konsultacje społeczne tych projektów, ale jak to często z konsultacjami społecznymi tego typu bywa, większość mieszkańców, których dotyczyć będą uchwały nie ma o nich pojęcia.

Zapewne to, że rozpoczęły się one w okresie świątecznym, a ich rozpoczęciu towarzyszyła wymowna medialna cisza nie jest przypadkowe, podobnie było bowiem w innych województwach, które wprowadzały tego typu przepisy np. w szczycie sezonu urlopowego.

W projekcie uchwał pojawiły się zapisy o tym, że „budynków będących w zasięgu sieci gazowej/ciepłowniczej nie można ogrzewać węglem ani drewnem”.

Nawet jeśli ktoś posiada już kocioł na drewno lub węgiel, to po dociągnięciu sieci do budynku, właściciel takiego kotła będzie musiał z niego zrezygnować i przejść na ogrzewanie gazowe.

Co ciekawe, w przypadku kotłów węglowych, likwidacji będą podlegać nawet te najnowocześniejsze spełniające wymogi obowiązującej zaledwie od roku unijnej dyrektywy Ecodesign, a więc kotły niemal bezemisyjne. Oznacza to, że jeśli ktoś kupił niedawno nowoczesny kocioł węglowy, nawet z dofinansowaniem z rządowego Programu Czyste Powietrze i tak będzie musiał go zlikwidować maksymalnie do końca 2034 roku. Dożywotnio będą mogły być użytkowane jedynie kotły Ecodesign na biomasę (np. pellet drzewny).

Jeżeli ktoś nie zdąży zamontować kotła przed wejściem w życie nowych uchwał, pozostanie mu jedynie gaz ziemny, od którego odwraca się już cała Europa zachodnia.

Jak pisaliśmy już wielokrotnie to ewenement na skalę całej Europy, która oficjalnie zapowiedziała stopniowe odchodzenie od gazu ziemnego przy jednoczesnym wsparciu dla odnawialnej biomasy.

Kolejne polskie województwo (po małopolskim, świętokrzyskim i pomorskim) chce wprowadzić przepisy, które są nie tylko sprzeczne nie tylko z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ale także z jakąkolwiek zdrową logiką.

To przepisy, które uderzą bezpośrednio w mieszkańców i ich kieszenie. To przepisy, które nie mają żadnego uzasadnienia ekologicznego i ekonomicznego. To przepisy, dla których wprowadzenia nie ma żadnego logicznego uzasadnienia poza jednym, jakim jest realizacja interesów gazowego lobby, które traci grunt pod nogami w całej Europie Zachodniej.

Dlatego apelujemy do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego – walczcie o swoje prawo do taniego ogrzewania, póki nie jest jeszcze za późno!

Gaz w ciągu ostatnich kilku miesięcy zdrożał o kilkaset procent, a to jeszcze nie koniec podwyżek!

Zapytajcie swoich samorządowców, czy wiedzą o tym, że w Niemczech, Austrii czy Francji mieszkańcy dostają wysokie dotacje za wymianę kotła gazowego na kocioł na drewno (pisaliśmy o tym tutaj: link)

Nie pozwólcie, aby zabroniono Wam korzystania z własnego drewna i zmuszono Was do płacenia horrendalnie wysokich rachunków za gaz!

Źródło: czysteogrzewanie.pl