Będą dopłaty do innych paliw niż węgiel.

5 sierpnia minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że gotowy jest już projekt ustawy wsparcia osób ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem drzewnym oraz drewnem. Będzie jednak rozpatrywany dopiero po wakacjach, na pierwszym wrześniowym posiedzeniu Sejmu. Dopiero wtedy poznamy szczegóły ustawy oraz terminy składania wniosków.

Wiadomo już, że osoby ogrzewające swoje domy pelletem drzewnym oraz innymi rodzajami biomasy (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż) otrzymają dopłaty w wysokości 3000 zł, podobnie jak w przypadku uchwalonego niedawno dodatku dla osób ogrzewających domy węglem. Dopłata nie będzie uzależniona od dochodów.

Pojawiają się także informacje, że pellet drzewny może zostać objęty zerową stawką VAT.

Warunkiem otrzymania dopłaty będzie podobnie jak w przypadku „dodatku węglowego” zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Pellet drzewny jest paliwem, które podobnie jak węgiel doświadczyło w ostatnich miesiącach drastycznych podwyżek cen sięgających niemal 200% dlatego rządzący zdecydowali się objąć go podobnym wsparciem finansowym jak paliwa węglowe.

Nie znamy jeszcze szczegółów wsparcia dla paliw gazowych, oleju opałowego i drewna, gdy tylko informacje takie się pojawią będziemy Państwa o nich informować.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu.