6 Konferencja Sprzedawców Polskiego Węgla odbyła się 30.05 –1.06.2019 w Hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem. Było to najważniejsze spotkanie dystrybutorów i producentów polskiego węgla oraz targi sprzętu i usług dla dystrybutorów węgla.

W spotkaniu trwającym 2 dni podzielonym na panele dyskusyjne wzięło udział ponad 250 uczestników oraz 12 wystawców. Była to jedyna  okazja do spotkania tak szerokiego grona „ludzi węgla”, z całej Polski    i związanych z różnymi producentami.

Walne Zgromadzenie IGSPW stało się na ten czas platformą wymiany poglądów  i doświadczeń a także miejscem spotkania dawno nie widzianych przyjaciół.

Na zaproszenie Izby gościliśmy przedstawicieli: PGG S.A., Tauron Wydobycie S.A., Haldex S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., JSW S.A., ZG Siltech Sp. z o. o., PG Silesia Sp. z o. o., Katowicki Węgiel sp. z o. o., PGE Paliwa Sp. z o. o., ZG EKO-Plus SP. z o. o., Węglokoks S.A., JSW Innowacje S.A.,

Odbyło się 13 prelekcji.

Łukasz Janiga z Kancelarii Layer-Janiga w przystępny sposób przedstawiał uczestnikom zagadnienia prawne związane z najbardziej palącymi tematami ostatnich miesięcy. Wystąpienie obejmowało 4 tematy:

– Normy Jakości Węgla – wnioski z dotychczasowych kontroli

– Kontrola PiH – Przyśpieszony kurs samoobrony

– Zmiany w przepisach Akcyzowych – teoria vs. praktyka –

– Co nas czeka w tym roku – wybrane zmiany w prawie mające wpływ na handel węglem.

Wojciech Szulik – Dyrektor ds. Rozwoju i Handlu z Centralnego Laboratorium Pomiarowo – Badawcze przedstawił pomysł walki ze smogiem przez promowanie najlepszych ekopaliw węglowych. Miało by się to odbywać poprzez stałą kontrolę produkowanego przez Członków Izby ekogroszków i umieszczaniu wyników na platformie cyfrowej.

Jak ukradliśmy 13 milionów PLN polskim firmom – czyli jak przez internet zostać okradzionym z dorobku swojego i firmy ostrzegał Jakub Mrugalski z portalu Niebezpiecznik.pl

Swoimi wątpliwościami czy biomasa jest zawsze BIO? Podzieliła się z nami  Marta Jach-Nocoń  specjalista ds. wdrożeń i rozwoju w P.P.U.H Zamech Zygmund Nocoń, produkującego kotły malej mocy.

Adam Nocoń – Współwłaściciel P.W. „BUDMET” Dariusz Nocoń, Adam Nocoń, założyciel Polskiej Rady Pelletu, członek międzynarodowej organizacji The Society for Organic Petrology zastanawiał się czy zastąpienie wszystkich kotłów w Polsce kotłami 5 klasy rozwiąże problem smogu.

Kolejne prelekcje związane ze smogiem prowadzili Artur Krasowski konstruktor kotłów na paliwa stałe, który uważa, że niska sprawność spalania jest prawdziwą przyczyną smogu w Polsce oraz dr Robert Kubica z Politechniki Śląskiej który przybliżał nam zalety elektrofiltrów.

Wojciech Treter, Redaktor Naczelny często odwiedzanego portalu CzysteOgrzewanie.pl przedstawił tematykę zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza dzięki małoemisyjnym technikom palenia.

Wpływ parametrów technicznych kominów na emisję zanieczyszczeń z urządzeń grzewczych na paliwa stałe przedstawił  dr inż. Krzysztof Drożdzol  Mistrz Kominiarski  Cechu Kominiarzy Polskich a jednocześnie adiunkt na Wydziale Budownictwa  i Architektury Politechniki Opolskiej

Wyniki badań nad ubóstwem energetycznym w Polsce przedstawił  dr Tomasz Herudziński z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Realny związek między smogiem, a średnią długością życia komentował dr inż. Paweł Bogacz adiunkt na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii  Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jeden z liderów Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK

Na zakończenie dr Magdalena Wójcik-Jurkiewicz z Katedry Rachunkowości – Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przedstawiła swoje badania, wykonane na zlecenie Izby z których wynika, że węgiel będzie najtańszym paliwem dla ogrzewnictwa indywidualnego w perspektywie najbliższych 5 lat.

Pomiędzy prelekcjami można było zapoznać się z ofertą wystawców.

Swoje produkty i usługi oferowali nam:

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze Sp. z o.o. w zakresie badań jakości węgla

COB Business Sp. z o.o. – oferta z zakresu windykacji

Flotex – Polska II Sp. z o.o. Sp. k. – oferta kart flotowych

Alima-Pack Systemy Pakowania S.A. – oferta linii ważąco-pakujących i automaty

Atlas Poland – oferta maszyn przeładunkowych

Budmet Nocoń – oferta eko kotłów

Grupa CZH S.A. – elektrofiltry kominowe

Domasz Tomasz Waligóra – oferta maszyn do ważenia i  pakowania materiałów sypkich

Haldex S.A.

PGG S.A.

Rea Elektronik Sp. z o. o.

Lausitz Energie Bergbau Ag

Tauron Wydobycie S.A.

Oczywiście nie zabrakło również dobrej zabawy. Kapela góralska zabawiała nas tańcem, śpiewem i wspólnymi występami podczas regionalnej kolacji, zaś podczas uroczystego bankietu można było tańczyć do rana.

Foto i Video relacja z wydarzenia pod linkiem: http://polski-wegiel.pl/6-konferencja-igspw-rezydencja-nosalowy-dwor-zakopane/